...personal travel web

vlajka ThajskaZákladní informace

Poloha : Jihovýchodní Asie
Rozloha : 513.120 km2.
Počet obyvatel : 65.905.000
Úřední řeč : thajština
Hlavní město : Bangkok (Krung Thep)
Měna : Baht (B nebo THB), 1 Baht=100 satangů, 100 B=cca 53 Kč (srpen 2009)
Státní zřízení : konstituční monarchie
Náboženství : více než 90% obyvatel vyznává buddhismus, zbytek tvoří islám, křesťanství, hinduismus a další náboženství.
Telefonní předvolba : z ČR do Thajska 0066
Elektřina : 220 V
Čas : Thajsko nepraktikuje přechod na letní, respektive zimní čas. Oproti ČR je zde +5 hodin v době našeho letního času a +6 hodin během zimního času.
—>  Fotogalerie
—>  DENÍK Z CESTYZastupitelské úřady

Velvyslanectví Thajského království v ČR
Romaina Rollanda 3/481, 160 00 Praha 6
tel: +420 220570055, 220571435, 220571735, 220571738
fax: +420 220570049
email: thaiemb@volny.cz

web: www.thaiembassy.cz


Thajský konzulát v SR
Viedenská cesta 3 - 7, 851 01 Bratislava
tel: +421 2 6727 2124
fax: +421 2 6241 1838
email: info@thaiconsulate.sk

web: www.thaiconsulate.sk


Thajské obchodní centrum v Praze
Holečkova 29, 2.patro, Praha 5 - Smíchov
tel: +420 257323030
fax: +420 257327555
email: thaicom@iol.cz


Velvyslanectví ČR v Thajsku
71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., Bangkok 10330
tel: 0066/22555060, 22553027
fax: 0066/22537637
email: bangkok@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/bangkok


Honorární konzulát ČR v Thajsku
44 Chalerm Prakiat R. 9 Road, Phuket 83000
tel: +66-(0)76-249400 linka 1501
fax: +66-(0)76-210936
email: phuket@honorary.mzv.cz


Imigrační úřad Bangkok
Soi Suan Plu, off South Sathorn Road, Bangkok 10120
tel: +662 287-3101-10
web: www.immigration.go.th
Zobrazit místo Thajsko na větší mapěOdkazy Thajsko

www.tourismthailand.org , oficiální turistické stránky Thajska.
www.tourism.go.th , oficiální stránky pro rozvoj turistického ruchu.
www.czechthaisociety.cz , stránky česko-thajské společnosti.
www.mfa.go.th , stránky Ministerstva zahraničních věcí Thajska.
www.dnp.go.th , národní parky Thajska.
www.thailandmaps.net, mapa.
www.thailand-maps.com, mapa.Doprava v ThajskuObecné informace | Před cestou do Thajska | Počasí v Thajsku | Jak letět | Bezpečnost a doporučení turistům | Doprava v Thajsku | Příroda | Ubytování a jídlo | Ostatní zajímavostiLetecká

Letadlo představuje rychlý a poměrně levný způsob dopravy po Thajsku, takže pokud není času na zbyt, je tento způsob dopravy nejlepší variantou. Některé z aerolinek navíc nabízejí svým klientům nejrůznější slevové akce a balíčky, což cestování po zemi ještě zlevňuje, takže se vyplatí podrobněji sledovat webové stránky leteckých společností a hledat podobné produkty. V království působí několik společností, jejichž linky spojují snad všechny kouty Thajska. V Bangkoku jsou dvě letiště, hlavní mezinárodní letiště Suvarnabhumi a starší letiště Don Muang, odbavující především vnitrostátní lety.


Thai Airways


Národní letecký přepravce spojuje Bangkok s Chiang Mai, Chiang Rai, Hat Yai, Khon Kaen, Koh Samui, Krabi, Mae Hong Son, Phitsanulok, Phuket, Surat Thani, Ubon Ratchathani, Udon Thani.


Bangkok Airways


Kromě vnitrostátních linek do Chiang Mai, Krabi, Lampangu, Pattaye, na Phuket, Koh Samui, Sukhotaie a Tratu zajišťují i lety do Laosu, Kambodže, Myanmaru, Hong Kongu, Singapuru a na Maledivy. Dceřinnou společností Bangkok Airways jsou Siem Reap Airways.


Nok Air


Nízkonákladový přepravce, jehož částečným vlastníkem jsou Thai Airways, létá na linkách Bangkok (ze starého letiště Don Muang) - Chiang Mai, Udon Thani, Ubon Ratchathani, Sakhon Nakhon, Nakhon Phanom, Buri Ram, Phitsanulok, Nakhon Si Thammarat, Hat Yai, Phuket, Trang, Surat Thani a na lince z Chiang Mai do Mae Hong Son.


Orient Thai Airlines


Kromě mezistátních linek do Číny a Hong Kongu spojují aerolinky Bangkok (Don Muang) a Phuket.


SGA Airlines


Malý regionální dopravce spojující Chiang Mai s regionem severozápadního Thajska. Společnost operuje lety pro Nok Air.


One-Two-Go Airlines


Další nízkonákladový dopravce vlastní Orient Thai Airlines. Létá na linkách Bangkok (Don Muang) - Chiang Mai, Chiang Rai, Phuket, Hat Yai, Trang, Nakhon Si Thammarat, Narathiwat.


Kan Air


Mladičká společnost je v provozu teprve od roku 2010 a provozuje lety po severním Thajsku. Ze základny v Chiang Mai létají do Mae Hong Son, Pai, Nan a Phitsanuloku.


Air Asia


Vysoce hodnocené nízkonákladové aerolinky nabízí linky Bangkok - Chiang Mai, Chiang Rai, Phuket, Hat Yai, Krabi, Nakhon Si Thammarat, Narathiwat, Surat Thani, Ubon Thani, Ubon Ratchathani, ale také Chiang Mai - Phuket a Phuket - Udon Thani.


Železniční

Thajské státní dráhy (www.railway.co.th) provozují čtyři základní železniční trasy. Koridory směřují z Bangkockého hlavního nádraží Hua Lam Phong (nachází se blízko Čínské čtvrti nedaleko chrámu Wat Traimit) na sever do Chiang Mai, na severovýchod do Nong Khai a Ubon Ratchathani, na východ do Pattaye a do Aranyaprathet na hranici s Kambodžou a na jih napříč malajským poloostrovem a dále do Malajsie.
Cestovní komfort a cena za jízdné zavisí na tom, jaký druh vlaku si pro svou cestu zvolíte. K dispozici jsou obyčejné vlaky (ordinary train), rychlíky (rapid trains) a expresy (express trains) a také první, druhá a třetí cestovní třída (expresy a rychlíky mají k dispozici pouze první a druhou třídu). Na některých trasách si lze při cestování druhou třídou vybírat mezi místy jen k sezení nebo zvolit kupé s lůžky, navíc klimatizovaná nebo bez klimatizace. Třetí třída nabízí nejméně pohodlí, takže není příliš pohodlná pro delší přejezdy, za to se tu můžete blíže seznámit a trochu více poznat život obyčejných Thajců.
Dráhy nabízejí i zvýhodněné Rail passy pro všechny, kteří uvažují o vícenásobném využití železnice. Jízdenky lze zakoupit na nádraží Hua Lam Phong nebo přes některou cestovní agenturu. V době svátků se vyplatí zarezervovat si jízdenky s dostatečným předstihem.


Autobusová

Autobusovou dopravu po Thajsku zajišťují jak státní, tak soukromí dopravci. Státní autobusy představují nejlevnější způsob dopravy a dostanete se s nimi úplně všude. Nejlevnější z nich nemají klimatizaci a staví snad v každé vesnici. Dražší autobusy první a druhé třídy jsou klimatizovány a mají zastávku jen na vybraných místech. Nejdražší VIP busy mají omezený počet sedadel a tudíž větší prostor pro nohy, k dispozici je i občerstvení. Státní autobusová společnost Transport Co.Ltd zvaná též Bor Kor Sor (BKS) má stanice po celé zemi. V Bangkoku jsou hlavními terminály Ekamai, východní autobusový terminál, nacházející se na Sukhumvit road (z centra sem jezdí Skytrain). Odtud vyjíždějí autobusy do východního Thajska. Morchit, severní a sevorovýchodní terminál je velké autobusové nádraží odkud vyjíždějí autobusy nejen do severních a severovýchodních regionů, ale dostanete se odtud i východním směrem, třeba do Pattaye. Na jih Thajska se vydávají autobusy z jižního terminálu Pin Klao. Na nádraží seženete jízdenky BKS i soukromých dopravců.


Autem z půjčovny

V případě, že si chcete pronajmout auto, budete potřebovat mezinárodní řidičák a určitě se vyplatí sjednat pojištění. Nehodovost je na thajských silnicích vysoká, takže jezděte velmi obezřetně. V Thajsku se jezdí vlevo!
Jednou z variant je pronájem auta i s řidičem, který je přeci jen více zvyklý na místní provoz. Dávejte pozor na nekalé praktiky některých půjčoven popsané v kapitole o bezpečnosti v Thajsku.


Doprava v Bangkoku

Skytrain


V provozu od roku 1999, představuje pohodlný, rychlý a bezpečný způsob dopravy po centru města. V provozu jsou dvě linky, Sukhumvit line a Silom Line. Linky Skytrainu se na několika místech kříží s linkou metra a je na ně napojen i vlakový spoj směřující na mezinárodní letiště. Cena jízdenek se pohybuje v závislosti na vzdálenosti od 15 B do 40 B, ale lze si koupit i výhodný Smart Pass. Vlaky Skytrainu jezdí denně od 6 do 24 hodin.


Metro


Bangocká podzemka byla otevřena teprve v roce 2004 a tvoří jí 18 stanic mezi Bang Sue na severu metropole a Hua Lam Phong, i když je v plánu další prodloužení. Jízdné začíná na 14 B resp. 16 B a navyšuje se o 2 B za každou další stanici, lze si zakoupit kartu pro dospělé nebo jedno či více denní passy. Vlaky metra jezdí od 6 do 24 hodin. Další info i na www.mrta.co.th.


Autobus


Město křižuje bezpočet autobusových linek spojujících každou část metropole. I v tomto případě jsou autobusy rozděleny na méně či více komfortní vozy, čemuž odpovídá i cena za jízdenku.


Chao Phraya River Express Boat


Trochu jiný pohled na historický Bangkok se nabízí z paluby říčního expresu brázdícího řeku Chao Phraya. Zajímavostí je, že lodě nemají čísla, ale jsou označeny barevnými praporky (oranžové nebo žluté), jejichž barva předurčuje počet zastávek daného člunu podél řeky. Místní linky nenesou žádný praporek a zastavují všude.


O dopravě tuk tuky a také o způsobu, jak se dostat z letiště Suvarnabhumi do centra města, jsem se zmínil v deníku. O taxislužbě je zmínka zde a také zde.


K dopravě po městě se dají využít i songtau taxíky, což jsou auta s lavicí k sedění v nákladovém prostoru. Čekací doby nejsou dlouhé a jízdné je velmi levné. Pokud chcete vystoupit, zazvoníte na řidiče a zaplatíte při vystupování.

Přečtěte si také DENÍK Z CESTY