...personal travel web

vlajka ThajskaZákladní informace

Poloha : Jihovýchodní Asie
Rozloha : 513.120 km2.
Počet obyvatel : 65.905.000
Úřední řeč : thajština
Hlavní město : Bangkok (Krung Thep)
Měna : Baht (B nebo THB), 1 Baht=100 satangů, 100 B=cca 53 Kč (srpen 2009)
Státní zřízení : konstituční monarchie
Náboženství : více než 90% obyvatel vyznává buddhismus, zbytek tvoří islám, křesťanství, hinduismus a další náboženství.
Telefonní předvolba : z ČR do Thajska 0066
Elektřina : 220 V
Čas : Thajsko nepraktikuje přechod na letní, respektive zimní čas. Oproti ČR je zde +5 hodin v době našeho letního času a +6 hodin během zimního času.
—>  Fotogalerie
—>  DENÍK Z CESTYZastupitelské úřady

Velvyslanectví Thajského království v ČR
Romaina Rollanda 3/481, 160 00 Praha 6
tel: +420 220570055, 220571435, 220571735, 220571738
fax: +420 220570049
email: thaiemb@volny.cz

web: www.thaiembassy.cz


Thajský konzulát v SR
Viedenská cesta 3 - 7, 851 01 Bratislava
tel: +421 2 6727 2124
fax: +421 2 6241 1838
email: info@thaiconsulate.sk

web: www.thaiconsulate.sk


Thajské obchodní centrum v Praze
Holečkova 29, 2.patro, Praha 5 - Smíchov
tel: +420 257323030
fax: +420 257327555
email: thaicom@iol.cz


Velvyslanectví ČR v Thajsku
71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., Bangkok 10330
tel: 0066/22555060, 22553027
fax: 0066/22537637
email: bangkok@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/bangkok


Honorární konzulát ČR v Thajsku
44 Chalerm Prakiat R. 9 Road, Phuket 83000
tel: +66-(0)76-249400 linka 1501
fax: +66-(0)76-210936
email: phuket@honorary.mzv.cz


Imigrační úřad Bangkok
Soi Suan Plu, off South Sathorn Road, Bangkok 10120
tel: +662 287-3101-10
web: www.immigration.go.th
Zobrazit místo Thajsko na větší mapěOdkazy Thajsko

www.tourismthailand.org , oficiální turistické stránky Thajska.
www.tourism.go.th , oficiální stránky pro rozvoj turistického ruchu.
www.czechthaisociety.cz , stránky česko-thajské společnosti.
www.mfa.go.th , stránky Ministerstva zahraničních věcí Thajska.
www.dnp.go.th , národní parky Thajska.
www.thailandmaps.net, mapa.
www.thailand-maps.com, mapa.Před cestou do ThajskaObecné informace | Před cestou do Thajska | Počasí v Thajsku | Jak letět | Bezpečnost a doporučení turistům | Doprava v Thajsku | Příroda | Ubytování a jídlo | Ostatní zajímavostiVízum

Od 11.8.2011 nepotřebují občané ČR pro vstup a pobyt na území Thajského království do 30 dnů za účelem turistiky víza. Pokud ke vstupu na území Thajska bude použit pozemní přechod, je maximální dovolená doba pobytu pouze 15 dnů. Ke vstupu do země je nutné předložit platný cestovní doklad, jehož platnost je v době vstupu více než 6 měsíců, a prokázat finanční prostředky ve výši 10.000 THB na osobu nebo 20.000 THB na rodinu. Povolenou dobu pobytu nelze až na výjimečné případy (např. hospitalizace nebo jiné závažné důvody) prodloužit.


Při opakovaném vstupu do země platí, že součet všech pobytů v 6 kalendářních měsících nesmí přesáhnout 90 dnů. Při vstupu do země je imigračním úředníkem vyznačena doba povoleného pobytu. Doporučujeme si vždy tento údaj zkontrolovat. Při překročení povolené doby pobytu se platí pokuta ve výši 500,- THB za každý den, minimálně 1000,- THB, maximálně však 20 000,- THB. Při delším překročení, zejména pokud dotyčná osoba nemá platnou zpáteční letenku, dochází často k umístění dotyčného do detenčního centra a soudnímu vyhoštění na jeho vlastní náklady. Doba pobytu v detenčním centru není nijak časově omezená, zadržený si musí sám zajistit peněžní prostředky na zaplacení pokuty a letenky do vlasti. V některých případech (závažné porušení pobytového režimu) může být rozhodnutím soudu zakázán vstup na území Thajska na rozsudkem stanovenou dobu.


Pro ostatní účely vstupu a pobytu nebo pro vstup za účelem turistiky s pobytem přesahujícím 30 dnů je nutné žádat o vízum.


Zdroj: MZV ČR.Očkování

Pokud letíte z ČR, nebude po vás požadováno žádné povinné očkování. Cestovatelům se doporučuje očkování proti žloutence typu A i B a břišnímu tyfu, na zvážení je očkování proti japonské encefalitidě, zejména pokud se budete pohybovat ve venkovských oblastech a proti vzteklině, pokud přijdete do kontaktu s nakaženými savci. V Thajsku existuje potencionální riziko nakažení ptačí chřipkou.


Zejména při hranicích s Myanmarem, Laosem a Kambodžou existuje riziko nakažení malárií, obzvláště v deštivém období. Případnou profylaxi konzultujte s institutem cestovní medicíny. Z dalších onemocnění přenášených komáry se v Thajsku vyskytuje horečka dengue, zejména během deštivého období,i horečka chikungunya. Na místě je proto účinná ochrana proti komárům.


Míra nakažených HIV/AIDS je v Thajsku velmi vysoká.


Soukromé nemocnice v Thajsku jsou na vynikající úrovni, ošetření a léčba mohou být ovšem velmi drahé. Ujistěte se, že na cestu do Thajska máte sjednané dobré cestovní pojištění. Některé nemocnice požadují prokázat dostatek finančních prostředků ještě před započetím léčby. Veřejné nemocnice a zdravotnická zařízení nemusí splňovat evropský standard, a to zejména mimo hlavní město Bangkok a ostatní velká turistická centra.


V případě nouze volejte pohotovost: 1669
Kdy jet

Kdy se do Thajska vydáte záleží pochopitelně na tom, co od své dovolené očekáváte a na jakém místě budete pobývat. Hlavní turistická sezóna přibližně koresponduje se zimním obdobím a během tohoto období jsou ceny za ubytování na vrcholu. Poměrně dost turistů přijíždí do Thajska i během našeho léta. Mimo tato dvě období tu není tak přelidněno a hotely nabízejí slevy na ubytování.
Před odletem je třeba brát v úvahu i další věci. Ku příkladu, mořské parky v Andamanském moři nebo i některé traily v národních parcích se uzavírají během působení jihozápadního monzunu. Rovněž i možnosti výletů po moři závisí na povětrnostních podmínkách, které nemusí být v tomto období zrovna příznivé. Další informace o počasí v Thajsku naleznete v samostatné kapitole.Svátky

Thajský rok je plný nejrůznějších svátků, oslav, kulturních i sportovních událostí, které mohou mít rovněž vliv na rozhodnutí, kdy se do země vypravit. Některé ze slavností se slaví již celá staletí, kěkteré teprve relativně krátkou dobu. Některé se slaví po celé zemi, jiné se dodržují pouze v některých regionech. Datum mnoha thajských svátků závisí na lunárním cyklu, tudíž nemá pevně stanovené datum.


Leden

1.1. - Nový rok
Druhá půle ledna - Slavnost slunečníků, vesnice Bo Sang v provincii Chiang Mai, která proslula výrobou ručně malovaných slunečníků z papíru a hedvábí.
Přelom leden/únor - Čínský Nový rok
Přelom leden/únor - Festival Don Chedi, Don Chedi v provincii Suphan Buri, připomíná velké vítězství krále Naresuana v bitvě s Barmánci.


Únor

Úplněk třetího lunárního měsíce - Magha Puja, připomíná velké Buddhovo kázání před 1250 věřícími mnichy.


Březen

První půle března - Festival Phra Phutthabat, v provincii Saraburi, oslavy spojené s průvodem poutníků do stejnojmenného chrámu, ve kterém je uchováván otisk Buddhovy stopy.
Přelom březen/duben - Poy Sang Long, severní Thajsko, oslavy, během nichž jsou vysvěcováni mladí chlapci, novici Buddhova učení.


Duben

6.4. - Den Chakri, připomíná založení dynastie Chakri, tento den roku 1782 usedl na trůn její první představitel král Rama I.
13.-15.4. - Songkran, oslavy thajského Nového roku, během nichž se lidé na ulici polévají vodou. Další info na www.songkran.net.
Úplněk v dubnu - Khao Phanom Rung Festival, Prasat Phanom Rung v provincii Buriram.


Květen

1.5. - Svátek práce
5.5. - Korunovační den, připomíná datum korunovace současného thajského krále.
Patnáctý den šestého lunárního měsíce - Visakha Puja, připomíná narození, osvícení a smrt Buddhy. Jeden z nejdůležitějších buddhistických svátků provází procesí v chrámech.
První půle května - Královská slavnost orby, náměstí Sanam Luang v Bangkoku, slavnost na počátku sezóny pěstování rýže.
Druhý týden - Bung Bang Fai Festival, severovýchodní Thajsko, obzvl. pak v provincii Yasothon, na konci suché sezony se do mraků vystřelují rakety, které mají přinést déšť zaručující dobrou úrodu.


Červen

Květen, červen nebo červenec - Phi Ta Khon, Dan Sai v provincii Loei, procesí v maskách duchů a strašidel oslavuje jednu z podob Buddhy, prince Vessandorna.


Červenec

Úplněk v červenci - Asanha Puja připomíná Buddhovo první kázání.
Den po Asanha Puja - Kao Pansa počátek tříměsíčního období, během kterého se mniši věnují meditacím.
Kolem svátků Asanha Puja a Kao Pansa - Festival svíček Ubon Ratchathani, během oslav se vystavují ručně vyřezávané svíčky.


Srpen

12.8. - Narozeniny královny Sirikit


Září

Regatta Phichit v provincii Phichit, na řece Nan.
Přelom září/říjen - Vegetariánský festival v provinciích Trang a Phuket, během oslav můžete spatřit, jak si někteří účastníci propichují různé části těla.


Říjen

23.10. - Den krále Chulalongkorna, výročí úmrtí krále Ramy V.
Konec října - Festival přijímání lotosových květů (Rap Bua Festival), Bang Phli v provincii Samut Prakan, během oslav je loď vezoucí sochu Buddhy zasypávána květy lotosu.
Přelom říjen/listopad - Ok Phansa, oslavy konce buddhistického období půstu a období dešťů.
Přelom říjen/listopad - Festival Kathina, během oslav na konci období půstu dostávají mniši nejen nové látky na oděv, ale také další věci osobní potřeby.


Listopad

Třetí víkend v listopadu - Festival slonů, Surin, slavnost se koná teprve od roku 1960.
Úplněk dvanáctého lunárního měsíce - Loy Krathong, během oslav vzdávají lidé hold bohyni řek Mae Khongkha a pouštějí po vodě krathongy, nádoby ve tvaru lotosových květů obsahující květiny, vonné tyčinky, svíčy nebo drobné mince.
Přelom listopad/prosinec - Festival mostu přes řeku Kwai, Kanchanaburi, vzpomínková akce na stavbu mostu doprovázená slavnostním ohňostrojem.


Prosinec

3.12. - Slavnosti nesení vlajky, Bangkok, slavnost konaná za přítomnosti královské rodiny a královské gardy oděné do barevných uniforem.
5.12. - Královy narozeniny, oslavy narozenin současného krále Ramy IX.
10.12. - Den ústavy, připomíná rok 1932, kdy byla absolutní monarchie nahrazena monarchií konstituční.

Přečtěte si také DENÍK Z CESTY