...personal travel web

Brisbane a okolí
Sunshine Coast
Fraser Island
Fraser Coast
Capricorn Coast
Cape Hillsborough
Whitsundays
Townsville
Magnetic Island
Z Townsville do Innisfailu
Atherton Tableland
Cairns a okolí
Port Douglas a NP Daintree
Great Barrier Reef

Townsville

www.townsvillenorthqueensland.com.au
Den 14 - 29.4. - V (hlavním) městě tropického Queenslandu -

Na mapě to vypadá kousíček, ve skutečnosti je to z Airlie Beach do Townsville přibližně 300 km. Po cestě si můžeme odškrtnout dalšího obra ze seriálu australských "Big Things", tentokrát skulpturu gigantického manga, které najdete hned u dálnice Bruce Hwy v areálu infocentra městečka Bowen. Deseti tunové mega mango letos v únoru dokonce někdo ukradl, a to jsem si myslel, že něco takového je možné akorát u nás.


Townsville leží trochu stranou dálnice Bruce Hwy, takže většina lidí jej mine bez zastavení a pokračuje do Cairns, případně do vnitrozemí směrem na Mount Isa. Přitom minimálně Magnetic Island stojí alespoň za jednodenní návštěvu. Townsville je největším městem tropického Queenslandu, i když by s tímto tvrzením určitě nesouhlasili obyvatelé Cairns, kteří si rádi k rozloze svého města připočítávají i okolní regiony. Každopádně tu během australského léta nespadne tolik srážek jako v Cairns, takže se město může pyšnit plnými 320 slunečnými dny v roce.


stinger enclosure
Koupat se můžete akorát v takovéto ochranné bariéře

Nejprofláklejší místní ulicí je The Strand, táhnoucí se přes dva kiláky podél pobřeží moře. Spousta turistů bydlí právě tady, v centru odpočinku a zábavy. Najdete tu hotely, restaurace, kavárny, dětská hřiště i bazény, parky s grily a není to odtud daleko ani k žadné turisty vyhledávané atrakci.


Jednou z největších je akvárium Reef HQ (www.reefhq.com.au), s expozicí zaměřenou na život na Velkém bariérovém útesu, jehož správa sídlí právě zde, v Townsville. Reef HQ má akvária s největším korálovým útesem na světě a spoustou zvířat a rostlin, které jej obývají. Kromě šupinaté klasiky tu můžete vidět mořské tvory, na které jinde jen tak nenarazíte. Mořské hady či světélkující ryby a konečně i ty obávané medúzy, kterých je hned několik druhů. Mezi nejznámější patří čtyřhranka smrtelná (Box jellyfish) a Irukandji. Na první pohled primitivní tvoreček s tělesnou schránkou v drtivé míře tvořenou vodou, disponuje jedním z nejprudších jedů živočišné říše. Box jellyfish je tak schopná zabít dospělého člověka během tří minut. Ke všemu se jí líbí v mělkých příbřežních vodách s hloubkou od kotníků po pás. A aby to nebylo kor moc jednoduchý, těla těchhle hajzlíků jsou dost transparentní na to, abyste si jich ve vodě jen tak nevšimli (Irukandji může navíc měřit pouze 1-2 cm v průměru). No, ale jsou tu i příjemnější tvorečci, třeba mořské želvy v místní záchranné stanici a nemocnici v jednom.


Marine stingers
Pozor medúzy

Tak plážička by v Townsville byla, ale notoricky známá žlutá značka s vyobrazenou medúzou vystavuje nekompromisní stopku radovánkám v moři. Jestli si v něm chce někdo mermomocí zaplavat, má možnost v sítí ohraničeném prostoru. Ostatní můžou zkusit Rock Pool, townsvillskou náhradu za nepoužitelný oceán, nacházející se na severním konci Strandu. Z výběžku od Rock Poolu vede chodník s výhledy na moře a Magnetic Island a pietními místy věnovanými památce australských a amerických vojáků, kteří zde bojovali za II. světové války. V Townsville měli totiž Američané velkou leteckou základnu, odkud podnikali lety po jihozápadním Pacifiku.


Townsville
Památka na americko-australské jednotky,
vzadu Castle Hill

Nad celým městem se tyčí 286 m vysoký Castle Hill, kam stojí za to vyrazit. Na vrcholu je hned několik lookpointů s výhledem na celé město pod vámi a samozřejmě i moře a ostrovy v dáli. Nejhezčí je to tu během západu slunce, což je ovšem i doba, na kterou dennodenně čeká početná komunita běžců, pro něž je zdolání hory vítaným vylepšením jejich fyzičky. Ostatní ale klidně mohou nahoru vyjet autem. Teprve po zdolání těch několik desítek výškových metrů si člověk uvědomí, jak rozlehlé Townsville vlastně je. V noci je Castle Hill krásně nasvícený a ještě více tak vynikne jeho narudlá barva.

<-- ZPĚT|DÁLE -->