...personal travel web

 vlajka Spojených arabských emirátůZákladní informace

Poloha : Asie, sever Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu.
Rozloha : 83.600 km2
Počet obyvatel : 2.950.000, z toho přibližně 80% populace nemá občanství Spojených arabských emirátů.
Úřední řeč : arabština, dalším jazykem je angličtina u přistěhovalců pak perština, hindština a urdština
Hlavní město : Abu Dhabi
Měna : Dirham (Dhs nebo AED) = 100 filsů, 1USD = 3.67 AED (březen 2006)
Státní zřízení : Federace 7 emirátů tvořících společný stát
Časový posun oproti ČR jsou +3 hodiny během zimního času a +2 hodiny během letního času.
Hlavní náboženství je islám.
Elektřina: 220V, je nutné mít trojkolíkovou koncovku používanou v Británii, nebo koupit adaptér.
Mobilní síť funguje většině standartních přístrojů, poskytovatelem je společnost Etisalat.Co navštívit


Sharjah


Stavební projektyFotogalerie


SAE, Dubaj, informace o zemiZastupitelské úřady

Velvyslanectví ČR v SAE
Corniche Plaza, Citibank Bldg., Abu Dhabi, P.O.Box 27009
tel: 009712/6782800
fax: 009712/6795716
e-mail: abudhabi@embassy.mzv.cz
www.mzv.cz/abudhabi

Českým turistům je přiděleno velvyslanectví SAE ve Vídni na adrese:
Peter-Jordan-Strasse 66, Vienna
A-1190
tel: 00431-368 14 55
fax: 00431-368 44 85
Zobrazit místo Spojené arabské emiráty na větší mapěOdkazy

www.dubaitourism.ae
www.dubai.ae
www.godubai.com
www.dubaicityguide.com
vgn.dm.gov.ae

guide.theemiratesnetwork.com
www.uae.org.ae
www.uaeinteract.com
www.uae-pages.com

www.lamadubai.com
www.desertadventures.com
www.arabian-adventures.com
www.royalgulf.info


Spojené arabské emiráty, Dubaj a okolí

Co navštívit


hotel Burj al Arab
Hotel Burj al Arab

Srdcem města je Dubajský záliv nebo-li Creek, který se zařezává hluboko do vnitrozemí metropole. Už samotná jízda lodí po Creeku je nevšedním zážitkem, který byste si neměli nechat ujít. Můžete sledovat moderní výškové budovy ze skla a oceli, blyštící se ve sluneční lázni a kontrastující se starobylými domky původní Dubaje. Symbolem zálivu jsou lodě dhou, větší dřevěné výletní lodě, které původně sloužily (a stále slouží) k přepravě zboží a kterých tu mnoho kotví u břehu a jejich majitelé vás lákají na projížďku. Jejich obchodní verze jsou narvané k prasknutí nejrůznějším tovarem až se člověk diví, že mohou vůbec plout. Menší lodě abry slouží jako vodní taxi a za 0.5 Dhs vás převezou z jedné strany zálivu na druhou. Atmosféru trochu kazí neuvěřitelný puch z jejich motorů, takže v přístavišti aber je to skoro na plynovou masku.
Starou Dubaj tvoří části Bur Dubai a Deira. Bur Dubai leží na levém břehu Creeku a za pozornost určitě stojí návštěva čtvrti Bastakiya. Atmosféra dávných věků na vás dýchne při procházce úzkými uličkami mezi starými domy s větrnými věžemi.

Dubajský zlatý souk
Na zlatém souku

Odtud je to kousek k Dubajskému muzeu. My jsme jej bohužel nenavštívili, ale expozice, během které se seznámíte s historií a proměnou města, prý stojí za to. Muzeum se nachází ve staré pevnosti Al Fahidi, jedné z nejstarších staveb ve městě a vstupné jsou jen 3 Dhs. Na pravo od vstupu do muzea stojí Velká mešita. Pokud jste se historií Dubaje ještě dostatečně nenabažili, vydejte se podél zálivu dál, směrem k moři. Ve čtvrti Shindagha tu najdete dům šejka Saida al Makhtouma, rovněž přeměněný na muzeum a dále pak Vesnici dědictví.

Deira se nachází na pravém břehu zálivu a je známá především svými trhy neboli souky. Už z dálky cítíte Spice souk (trh s kořením). Najdete tu snad všechno koření, na které si jen vzpomenete, od šafránu po vanilku. Trhovci překřikují jeden druhého, jen aby jste nakoupili právě u nich. Snad každých deset metrů nás tu otravoval nějaký obchodník s nabídkou zaručeně pravých Rolexek. Nedaleko odtud je pak Gold souk (zlatý trh), zastřešená ulička, kde je jedno zlatnictví vedle druhého. Dubaj je vyhlášené místo, kde si určitě z nepřeberného množství zlatých šperků nějaký ten kousek vyberete.
Moderní centrum se spoustou mrakodrapů je soustředěno především okolo Sheikh Zayed Road. Mezi výškovými budovami, jimž dominují Emirates towers, se v obou směrech táhne pětiproudá silnice, neustále přecpaná auty. Emirates towers, které dnes tvoří neodmyslitelnou část panoramy Dubaje, jsou prozatím nejvyšší budovou v regionu Evropy a Blízkého východu. Vyšší z obou věží měří 355 m a nacházejí se v ní kancelářské prostory.Druhá z věží měří 305 m a je v ní pětihvězdičkový hotel. Obě věže v přízemí propojuje nákupní centrum. Více na www.emiratestowershotel.com. Nápadité provedení mrakodrapů na Sheikh Zayed Road, Chelsea tower, The Tower, Dusit Dubai a dalších, řadí budovy mezi opravdové skvosty moderní architektury.

mešita Jumeirah
Mešita Jumeirah

Opravdu ostrý kontrast se skutečností, že se nacházíte v zemi, kde místním muslimům hrozí za krádež useknutí ruky a kde je jedním z trestů kamenování.
Čtvrť Jumeirah, která se táhne podél pobřeží od Bur Dubaje dále směrem na jih, je výstavní čtvrtí plnou honosných vil a dlouhých pláží. Nachází se zde asi nejznámější z dubajských mešit, Jumeirah, která je přístupná i nemuslimům. Nedaleko od ní, směrem k Sheikh Zayed Road, stojí krásně dekorovaná Íránská mešita.
Ikonou Dubaje se po svém otevření v roce 1999 stal hotel Burj al Arab (Arabská věž). 321 m vysoká stavba ve tvaru plachetnice je nejluxusnějším (7 hvězdiček), nejdražším, a nejvyšším hotelem světa, vybudovaným na umělém ostrově vzdáleným 280 m od pobřeží. V hotelu, jehož interiér mimo jiné tvoří výzdoba z pravého, 24 karátového zlata, je 202 apartmá, z nichž každé má svého vlastního komorníka. Cena nejlevnějšího pokoje se pohybuje okolo třiceti tisíc korun za noc. V hotelu je několik restaurací, Al Muntaha se nachází ve výšce 200 m a skýtá tak úchvatný pohled na Dubaj a pobřeží, jiná z nich, Al Mahara, se nachází pod hladinou Perského zálivu a vstup do ní si mohou hoteloví hosté vychutnat jako tří minutovou show v podobě podvodní plavby. Pokud nemáte nějaký ten drobák na ubytování, můžete hotel navštívit jako host některé z restaurací nebo kaváren. Musíte si však rezervovat stůl a mít odpovídající oděv. Sportovní trika, džínsy a sportovní ani letní otevřená obuv nejsou akceptovány. Chcete-li si hotel jen vyfotit, dobrá místa jsou u vstupu do vodního parku Wild Wadi nebo z ulice 2a street, která kopíruje pobřeží od hotelu směrem do centra Dubaje. Více informací najdete na www.burj-al-arab.com. Blízko hotelu pak najdete další obrovský luxusní hotel, tentokrát ve tvaru vlny, a to Jumeirah Beach hotel.

safari v poušti
Pouštní safari

Přímo u vjezdu do areálu hotelu Burj al Arab se nachází vodní zábavní park Wild Wadi. Za 150 Dhs pro dospělé a 125 Dhs pro děti menší než 1.1 m si tu můžete zařádit na skluzavkách, tobogánech apod. Více informací na www.wildwadi.com.
Na Sheikh Zayed Road, přibližně na úrovni hotelu Burj al Arab, najdete největší nákupní centrum světa mimo území Severní Ameriky, Mall of the Emirates. Na ploše 223 000 m2 je zde soustředěno bezpočet restaurací a kaváren, desítky obchodů, několik kinosálů, divadlo. Ačkoli jsme zde pobyli nějakou tu hodinku, je nemožné stihnout projít celý tenhle labyrint obchodů. Další info na www.malloftheemirates.com. Součástí tohoto shopping centra je i nedávno otevřená krytá lyžařská sjezdovka Ski Dubai. Už zvenčí vás zaujme tubus sjezdovky, který se tyčí nad celým komplexem. Uvnitř se teplota drží mírně pod nulou a vy si sem můžete, za 130 Dhs na dvě hodinky, odskočit rovnou z pláže zalyžovat nebo zajezdit na snowboardu. Nad hlavou vám při tom bude jezdit sedačková lanovka vedoucí až na vrchol sjezdovky. Zimní oblečení i vybavení na lyže nebo snowboard vám půjčí u vchodu. Více na www.skidxb.com.


Budovy na Sheikh Zayed Road
Emirates towers, Dubaj Al Attar tower, Dubaj Sheikh Essa tower, Dubaj
Emirates towers Al Attar tower Sheikh Essa tower
Chelsea tower, Dubaj The Tower, Dubaj Dusit Dubai
Chelsea tower The tower Dusit Dubai

Dubajské pobřeží nabízí množství veřejných pláží s krásným bílým pískem a čistou vodou. Ne všude ale naleznete třeba kousek stínu nebo stánek s občerstvením, tak jako v plážových parcích. My jsme si nejvíc oblíbili plážový park Al Mamzar Beach Park, ve kterém jsme byli během naší návštěvy Dubaje snad třikrát. Kromě koupání na krásných nepřeplněných plážích se tu můžete jen tak povalovat na trávnících a užívat zelené oázy uprostřed pouště. Spousta stromů poskytuje útočiště množství ptáků, mimo jiné papouškům. Z pláže můžete pozorovat bagrovací lodě, jak v dáli stříkají směs vody a písku a kousek po kousku tak staví palmový ostrov Palm Deira. A když dostanete chuť na něco k jídlu, můžete zajít do místního fast foodu jménem Malik Burger. Vstupné do parku je 5 Dhs (parkoviště 30 Dhs), ve středu je vstup povolen pouze ženám a dětem.
Dalším z parků je Jumeirah Beach Park. Vstupné je zde stejné jako v Mamzaru a bylo tu i více návštěvníků (i když žádné Bibione se nekonalo), což zřejmě souvisí s polohou parku více v centru. Nicméně pláže tu jsou rovněž skvělé, korunované pohledem na siluetu Burj al Arabu. Chlapi sem mají zakázán vstup pro změnu v sobotu a neděli.

Plážový park Mamzar

Pokud jste v Dubaji pouze na otočku nebo jako stopover na cestě z, nebo do dalekých krajin, můžete si u některé z cestovních agentur koupit okružní jízdu po městě, během které s vámi projedou skoro všechny zajímavosti. Mimo to si u agentury můžete koupit některý z výletů mimo město. Nás zaujalo pouštní safari, a tak jsme se za 55 US dolarů na osobu vydali terénním Land cruiserem pro šest osob na cestu do pouště kamsi u hranic s Ománem. Asi po hodině jízdy jsme přijeli k písečným dunám na seřadiště ostatních vozů, kterých tu čekalo dobré tři desítky. Každý z profesionálních řidičů nejprve upustil vzduch z pneumatik svého vozu, aby se nebořil do hlubokého červeného písku, a pak se po skupinkách asi deseti vozů vyjelo na tratˇ. I když jsme tak nějak věděli, co můžeme očekávat, mírně jsme znejistili, to když se jeden člen posádky vozu začal zajímat o pytlík na případné vyprázdnění obsahu žaludku. Nakonec se to dalo v pohodě zvládnout, i když jsem měl v určitých momentech pocit, že se naše auto musí v hrozivém náklonu zákonitě převrátit na střechu. Řidič s vozidlem vyrazil střemhlav vstříc vrcholu dun, auto poskakovalo, sesouvalo se z dun dolů, jindy se zabořilo do navátého písku s takovou razancí, až písek zahltil čelní sklo. Zpočátku spořádaná skupinka se brzy roztrhala tak, jak měla auta větší či menší problémy zvládnout terén. Jednou jsem myslel, že do nás nabourá jiný vůz, když jsme zůstali skryti za dunou a nebyli tak dostatečně vidět. Ženský ječej, s vámi to hází ze strany na stranu, i když sedíte samozřejmě připoutáni. No zážitek. A kdo navšíví Emiráty, neměl by si jej nechat ujít. Po asi hodině jízdy, s jednou přestávkou na focení, jsme dorazili do beduínského tábora, kde program pokračoval. Kromě ochutnávky nejrůznějších jídel, představení břišních tanců a jízdě na velbloudech zde bylo možno zakouřit si šíšu nebo vyzkoušet si, jak vám sluší arabský oděv i s šátkem na hlavu. Navíc tu bylo k sehnání normální pivo, sice poněkud dražší (15 Dhs za plechovku Heinekena), ale po tom několikadenním půstu by člověk obětoval cokoli. A tak jsme na sklonku našeho pobytu v Emirátech pokuřovali vodní dýmku, popíjeli chlazený pivečko a pozorovali západ slunce nad pouští.


Sharjah


Město Sharjah ve stejnojmenném emirátu je dnes už s Dubají spojeno téměř v jeden celek. V emirátu platí snad nejpřísnější islámská pravidla z celé federace, některá z nich vybízejí až k úsměvu.
Ve městě stojí za návštěvu Mešita krále Faisala, největší mešita v celých Emirátech. Nedaleko od ní se nachází Centrální nebo také Modrá tržnice, kterou tvoří dvě budovy spojené přemostěním. Uvnitř je spousta obchodů s koberci a suvenýry. Původní sídlo vládců Sharjah, pevnost Al Hisn, dnes slouží jako museum a je tak trochu utopená mezi okolními činžovními domy. Vstupné 5 Dhs. Další informace o Sharjah naleznete zde.


Stavební projekty

V Dubaji se projektují a staví neuvěřitelné megastavby. Město je jedno velké staveniště, kde se kromě nových budov, nákupních středisek, zábavních komplexů a kdoví čeho ještě, budují i superstavby nadpozemských rozměrů, polykající milióny dolarů:
Burj Dubai nebo též Burj Chalífa byla otevřena v roce 2010. Stojí v centru města u Sheikh Zayed Road a s výškou 828 m je nejvyšší budovou světa. Více informací najdete na adrese www.burjkhalifa.ae.
Palm islands jsou tři uměle vytvořené ostrovy při dubajském pobřeží, které jsou postaveny ve tvaru palmového stromu a jsou vidět dokonce z vesmíru. Na ostrovech najdete luxusní vily, restaurace, hotely, nákupní střediska a zábavní centra, ale také desítky kilometrů nových pláží. Okolo stavby byl vybudován vlnolam, který by měl v budoucnu sloužit také jako největší uměle vytvořený korálový útes na světě. Dalších 300 uměle vytvořených ostrovů je poskládáno tak, že vytvářejí téměř 9 km široký obraz světa - The World. Různě velké ostrovy představují jednotlivá území a ty pak celé kontinenty, takže pokud máte přebytečných 6 - 36 milionů dolarů, můžete si tu pořídit třeba Arizonu nebo Austrálii.Burj Dubai Palm island The World

Nejlepší architekti a designéři z celého světa se sjeli do Dubaje, aby vytvořili "město ve městě", Dubailand. Přímo na Emirates road roste na ploše 280 km2 gigantické centrum zábavy, kultury a sportu. Dubailand bude rozdělen do několika tématických celků a naleznete tu třeba Snowdome - další zastřešené lyžařské centrum, Falcon city - restaurace, nákupní centra a byty postavené v kopiích nejznámějších staveb světa, jako je Eiffelova věž nebo Taj Mahal. Jinou částí bude Sport city s autodromem, golfovými hřišti a stadiony, další pak City of Arabia. Zde se buduje Mall of Arabia, největší nákupní centrum světa, tematický Dinosaur park s kybernetickými prehistorickými ještěry nebo Wadi Walk, 10 km dlouhý vodní kanál lemovaný byty, restauracemi a kavárnami. Podívat se můžete na www.dubailand.ae.