...personal travel web

vlajka Spojených arabských emirátůZákladní informace

Poloha : Asie, sever Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu.
Rozloha : 83.600 km2
Počet obyvatel : 2.950.000, z toho přibližně 80% populace nemá občanství Spojených arabských emirátů.
Úřední řeč : arabština, dalším jazykem je angličtina u přistěhovalců pak perština, hindština a urdština
Hlavní město : Abu Dhabi
Měna : Dirham (Dhs nebo AED) = 100 filsů, 1USD = 3.67 AED (březen 2006)
Státní zřízení : Federace 7 emirátů tvořících společný stát
Časový posun oproti ČR jsou +3 hodiny během zimního času a +2 hodiny během letního času.
Hlavní náboženství je islám.
Elektřina: 220V, je nutné mít trojkolíkovou koncovku používanou v Británii, nebo koupit adaptér.
Mobilní síť funguje většině standartních přístrojů, poskytovatelem je společnost Etisalat.Fotogalerie


Co v Dubaji vidět
Zastupitelské úřady

Velvyslanectví ČR v SAE
Corniche Plaza, Citibank Bldg., Abu Dhabi, P.O.Box 27009
tel: 009712/6782800
fax: 009712/6795716
e-mail: abudhabi@embassy.mzv.cz
www.mzv.cz/abudhabi

Českým turistům je přiděleno velvyslanectví SAE ve Vídni na adrese:
Peter-Jordan-Strasse 66, Vienna
A-1190
tel: 00431-368 14 55
fax: 00431-368 44 85
Zobrazit místo Spojené arabské emiráty na větší mapěOdkazy

www.dubaitourism.ae
www.dubai.ae
www.godubai.com
www.dubaicityguide.com
vgn.dm.gov.ae

guide.theemiratesnetwork.com
www.uae.org.ae
www.uaeinteract.com
www.uae-pages.com

www.lamadubai.com
www.desertadventures.com
www.arabian-adventures.com
www.royalgulf.info


SAE, Dubaj, informace o zemi

Historie | Geografie | Vízum | Očkování | Klima | Kdy jet | Zvyky a pravidla | Proč do Dubaje | Obyvatelstvo | Doprava | Ubytování | Jídlo | Nakupování | Co v Dubaji a okolí vidětHistorie

Nadvláda Britů nad územím skončila 2.prosince 1971, kdy se spojilo sedm emirátů ( Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah a Umm Al Quwain ) a vytvořily tak konstituční federaci Spojených arabských emirátů. Každý ze sedmi emirátů má svého vládce a je v určitých záležitostech (např. právní systém) samostatný. Největším a také nejbohatším emirátem je Abu Dhabi, emirát Dubai jej pak následuje. Z těchto dvou emirátů plyne do státní pokladny nejvíce peněz, z tohoto důvodu zastávají členové jejich vlád i nejdůležitější posty ve federální vládě. Vládce Abu Dhabi je zároveň současným federálním presidentem SAE a vládce Dubaje jejím vicepresidentem a zároveň premiérem.


Geografie

Země sousedí se Saúdskou Arábií a Ománem, severní hranici tvoří vody Perského zálivu, část východního pobřeží lemují vody Ománského zálivu. Převážnou část území tvoří písečné duny a solná pole, místy se vyskytují pouštní oázy. Na východě státu se při hranici s Ománem táhne pohoří Hajar.


Před cestou

Vízum : Před cestou do SAE je nutno obstarat si vízum. V zásadě vždy, před vstupem do země, s sebou budete muset mít kopii víza, které dostanete od imigračních orgánů SAE na žádost místního sponzora (tzn. hotelu, cestovní kanceláře, firmy nebo rezidentní osoby, kteří ručí za váš pobyt v SAE ), nebo velvyslanectvím SAE ve Vídni. Originál víza pak obdržíte po příletu ještě před pasovou kontrolou od zástupce výše zmiňovaného sponzora. Kopii víza mohou chtít vidět už v místě odletu při odbavení. K udělení vstupního víza velvyslanectvím ve Vídni budete potřebovat spoustu věcí (co všechno, najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR ). Snadnějším řešením bude asi koupit zájezd u některé cestovky, která má kontakty na sponzora v SAE a vše, včetně ubytování a letenek sama zajistí, takže se nemusíte o nic starat.
Turistické vízum platí 60 dnů, lze jej prodloužit o dalších 30 dnů. Pokud máte v pase izraelské razítko, můžete mít při vstupu do země velké problémy, nebo vám vstup nebude umožněn vůbec.
Tranzitní víza mají platnost 96 hodin a vyřizuje je letecká společnost, která vás do Dubaje dopravila.

S platností od 22. 3. 2014 byla Česká republika zařazena do zvýhodněného vízového režimu SAE zvaného „visa on arrival“. Držiteli cestovního pasu České republiky je při vstupu do země zdarma uděleno do dokladu vízové razítko opravňující k pobytu v délce 30 dnů. Tuto lhůtu lze jednou za poplatek prodloužit u imigračních orgánů SAE (Department of Naturalization and Residency, Abu Dhabi/Directorate for Residency and Foreigners, Dubai). Celková lhůta pobytu je omezena na 70 dnů (30 dní pobytu + 10 dní dodatečné lhůty pro vyřízení prodloužení pobytu + 30 dní prodlouženého pobytu). Podmínkou pro udělení „visa on arrival“ je cestovní doklad s minimální platností 6 měsíců od data vstupu.

(Převzato ze stránek Ministerstva zahraničních věcí ČR)

Očkování : Nepotřebujete žádná, někdo doporučuje očkování proti žloutence typu A, dle uvážení proti typu B.

Jak jet : Do Dubaje létá množství spojů z hlavních evropských leteckých uzlů Londýna, Frankfurtu, Amsterdamu a Paříže. Pro našince bude nejsnazší letět z Prahy nebo Vídně přímou linkou s Emirates. Let z Prahy trvá asi 5 a půl hodiny, zpět něco málo přes 6 hodin.


Klima

Dubaj- denní maxima
MěsícI.II.III.IV.V.VI. VII.VIII.IX.X.XI.XII.
Teplota ( °C )242528333739414139353126

Dubaj - množství srážek
MěsícI.II.III.IV.V.VI. VII.VIII.IX.X.XI.XII.
Srážky ( mm )1727238001001214

Kdy jet

Jak vyplývá z výše uvedené tabulky, nejlepším obdobím pro návštěvu Dubaje, respektive SAE, je v zimním období, tzn. od října do dubna. Od listopadu do února panují přes den velmi příjemné teploty, i když večer může být poněkud chladno. Během března a dubna začínají denní teploty pomalu stoupat, nicméně vlhkost vzduchu je nízká. Rozhodně se vyhněte cestě do Dubaje v červenci nebo srpnu. Ceny hotelů a služeb jsou sice na nižší úrovni, ale nesnesitelné teploty a vysoká vlhkost vzduchu by váš pobyt proměnily v peklo. Z tohoto důvodu volí mnozí místní v tomto období raději útěk za chladnějším počasím a odjíždějí pryč z Emirátů.
Nejen počasí by mělo být hlavním faktorem výběru období pro vaší cestu. Někdo by mohl být nemile překvapen, že v těch několika málo dnech, kdy navštíví Dubai a které před tím tak pečlivě plánoval, probíhá v tomto městě zrovna Dubai Shopping Festival a všude je hlava na hlavě, popřípadě místní muslimové slaví svátek Ramadán. Ramadán je devátým měsícem islámského kalendáře, kdy se musí každý dospělý muslim od soumraku do úsvitu postit. Ramadán není svátkem s pevným datem, každoročně se posunuje o 11 dní dopředu, jelikož muslimský kalendář má lunární měsíce, kratší než měsíce astronomické. V roce 2006 připadá na období od 24.9. do 22.10. A s čím by měl turista v Dubaji během Ramadánu počítat? Především je na veřejnosti zakázáno pít, jíst a kouřit a v období postního měsíce jsou zavřeny i některé podniky a omezena pracovní doba na úřadech.
Od poloviny ledna do poloviny února se každoročně koná Dubai Shopping Festival. Počet jeho návštěvníků rok co rok roste a jen v roce 2005 nalákal na zvýhodněné ceny a doprovodné akce 3.3 miliónů návštěvníků. Více informací naleznete na www.mydsf.com.
Dubai se v posledních letech stala oblíbenou destinací turistů z Ruska, kterých tu bylo opravdu dost, a tak by možná nebylo úplně od věci si před cestou zjistit termíny ruských prázdnin.


Zvyky a pravidla

Dubajský záliv
Dubajský záliv (Dubai Creek)

SAE jsou islámskou zemí, a to by měl vzít každý návštěvník na vědomí. Do země smí osoba nemuslimského vyznání dovážet pouze omezené množství alkoholu a kuřiva, je zakázáno dovážet pornografický materiál nebo drogy.
Samostatnou kapitolu tvoří alkohol. Docela dobře si dovedu představit, že by tu klidně mohl nějaký ortodoxní pivař zešílet. Alkohol se tu shání velmi těžko. Vyjímku tvoří některé lepší hotely nebo bary, kde alkohol seženete za nemalé peníze, nebo specializované obchody, na který jsme tu ale nenarazili. Ani v jednom z navštívených supermarketů a restaurací alkohol neměli, maximálně nealkoholické pivo. Ne, že bychom byli nějací závisláci, ale pivko by k večeři po rozpáleném dni docela bodlo.
Dále byste neměli fotografovat arabské ženy a muže bez jejich svolení. To jsme si ostatně sami ověřili dle negativní reakce místních školaček oděných do tmavých šatů a bílých šátků na procházce parkem, když se nám, jakoby náhodou, dostaly do záběru foťáku.
Nerušte modlící se muslimy a neznevažujte islám. Nemuslimům je zakázáno navštěvovat mešity (kromě mešity Jumeirah, která je volně přístupná). Vstup do některých plážových parků je ve stanovené dny vyhrazen pouze ženám.
Ačkoli je Dubaj velice liberálním městem, doporučuje se turistům střídmost v oblékání, ženy by neměly mít odhalená ramena a břicho, či nosit těsná trika. Mohou tak předejít nepříjemným mužským pohledům.
Na rozdíl od nás tu mají víkend ve čtvrtek a v pátek, sobota a neděle jsou normální pracovní dny. Počítejte s tím, že ve čtvrtek a pátek bude v nákupních centrech, restauracích a na plážích poněkud více lidí než obvykle.


Proč do Dubaje

mrakodrapy na Sheikh Zayed road
Mrakodrapy na Sheikh Zayed Road

Slunečné a teplé počasí, ideální zázemí pro turisty, množství atrakcí a vysoká bezpečnost činí z Dubaje stále více oblíbenější destinací turistů z celého světa. Moderní město vzniklo na počátku 19.století z původní rybářské vesnice, kdy lid Bani Yas pod vedením rodu Maktoumů osídlil okolí Khoru. Počátkem 20.století se Dubai stala významným přístavem v oblasti Perského zálivu a městská čtvrť Deira největším centrem obchodu. Zásadním zvratem v historii Dubaje bylo objevení ložisek ropy v roce 1966, kdy dochází k masivním investicím do infrastruktury celé oblasti. Bohatí šejkové, vědomi si omezených zásob ropy, věnují v dnešní době usilí vybudovat z Dubaje centrum zábavy, kultury a sportu a přilákat tak co nejvíce turistů. Ve městě tak vzniká množství ambiciózních projektů, takže turistika již nyní přináší do pokladny více peněz než ropa. Teplo, pláže, bezpočet atrakcí, kulturních i sportovních událostí nebo pestré možnosti nakupování jsou, a v budoucnu budou, hlavními lákadly k cestě do Emirátů.


Obyvatelstvo

Ačkoli má Dubaj přes 900 tisíc obyvatel, pouze 20% populace města připadá na občany SAE. Drtivou většinu obyvatel Dubaje tvoří přistěhovalci z Indie, Pákistánu, Filipín a jiných asijských zemí. Tady pak pracují na stavbách, v hotelích, uklízejí ulice a parky, řídí taxíky, zkrátka dělají všechny práce, které by domácí asi těžko vykonávali.


Doprava

Jedním z nejpohodlnějším (nikoli nejrychlejším) způsobem dopravy po městě je vzít si taxi. Seženete je všude, aniž byste museli dlouho čekat, a to za velmi rozumnou cenu. Nástupní sazba je 2.5 až 3 Dhs a kilometr jízdy stojí něco přes 1 Dhs (v nočních hodinách je tarif trochu vyšší). Ulice brázdí taxíky společností jako jsou Emirates Taxi, City Taxi, Metro Taxi nebo National Taxi, moderní auta (většinou Toyota Camry) bílé nebo krémové barvy. Na první pohled starší taxíky, na které tu také můžete narazit, jezdí údajně bez taxametrů a cena za jízdu se smlouvá. Pokud se nechcete s řidičem dohadovat, tak s nimi raději nejezděte. Doporučuji brát si s sebou hotelovou kartu a mapu, protože se nám pravidelně stávalo, že taxikáři vůbec nevědí, kam mají jet a to se jednalo o všeobecně známé turistické cíle. Vůbec nám připadali dost natvrdlí. V Dubaji jsou hrozné zácpy a ulice ucpané k praskuntí, takže se za neustálého troubení proplétáte pětiproudou silnicí z jednoho pruhu do druhého. Pokud máte být někde včas, počítejte raději s časovou rezervou.
Na krátkodobější výlety mimo město si můžete půjčit auto, budete potřebovat kreditku a kopii pasu a mezinárodního řidičáku. Jezdí se zde vpravo a silnice jsou kvalitní a přehledně značeny. Vzhledem k zácpám se asi vyplatí při přejezdu z jedné strany města na druhou nejezdit centrem města, ale periferií po Emirates Road.
Autobusová doprava tu také funguje, ale vzhledem k tomu, že jsme ji nevyužili ani jednou, nemohu příliš sloužit. Celkem nedávno získala Dubaj i nové dvě trasy metra. Červená trasa kopíruje pobřeží zálivu, zatímco zelená linka propojuje centrum kolem creeku. V budoucnu vznikne několik dalších linek, které propojí centrum s odlehlejšími městskými částmi. Oficiální stránky dubajského metra najdete na těchto stránkách.


Ubytování

Ve městě je dostatek ubytovacích kapacit, i když během konání větších akcí může být obtížnější najít nějaké cenově přijatelné ubytování. V zásadě jsou hotely v Dubaji rozděleny na obecně dražší plážové a levnější městské. Některé městské hotely poskytují zdarma několikrát za den možnost odvozu na pláže.


Jídlo

V Dubaji, jakožto multikulturním městě, lze najít spousty restaurací s mezinárodní kuchyní např. Íránskou, Libanonskou nebo Indickou. My jsme z těchto orientálních jídel zkusili Sheesh Tawok, kořeněné kuřecí kousky pečené na grilu a Kebab, mleté masové šišky. K jídlu vždy podávali arabský chléb a hranolky. Obecně lze říci, že jídlo stálo v průměrné restauraci mezi 20 až 30 Dhs. Ve velkých nákupních centrech jsou "food courty", kde je velký výběr jídel mnoha kuchyní a najíte se levně. Jinak v supermarketech se ceny potravin pohybují v cenových relacích stejných jako v ČR. Pro zajímavost uvádím ceny vybraných potravin :

minerálka 1.5 l, 1.1 Dhs
toastový chléb, velké balení, 3.5 Dhs
balík plechovek Coca Coly (6 x 33 cl), 5 Dhs
karton nealk.piva Holsten (6 x 33 cl), 11.95 Dhs
kilo banánů, 3.5 Dhs
menu u Mc Donalda, 14 DhsNakupování

Dubaj je opravdovým nákupním rájem, kde si každý přijde na své. Kromě tradičních souků je ve městě neuvěřitelná koncentrace nákupních center, kde se dá najít móda všech světových značek a spousta dalšího zboží včetně levné elektroniky. Mapu Dubaje s vyznačenými obchoďáky najdete zde. My jsme kromě výše zmiňovaného Mall of the Emirates navštívili místními obyvateli velmi oblíbený Deira City Centre. O víkendu je tu ale plno lidí a v přízemí centra se čeká několik desítek metrů dlouhá fronta na taxíky. V posledním patře tu najdete oddělení, kde je velký výběr suvenýrů a předmětů z Arábie. Nákupní centrum Wafi City má zase zajímavě provedený exteriér v podobě egyptské pyramidy. Pokud už nestihnete nic koupit, můžete situaci ještě zachránit na letišti v místním Dubai Duty Free Shopu, nebo zde zbylých 500 dirhamů utratit za jeden z pouhých tisíci losů loterie, ve které je cenou zbrusu nové Porsche Carrera. A co si vlastně z Dubaje přivézt? Třeba dřevěného, plyšového nebo kovového velblouda, křišťálový model hotelu Burj al Arab, tradiční zahnutou dýku, arabský oděv, vodní dýmku, perský koberec, kašmírové šátky, datle zpracované na všechny možné způsoby nebo henu na pomalování těla.