...personal travel web

vlajka AustrálieZákladní informace

Rozloha: 2.525.500 km2
Počet obyvatel: 2.105.800
Hlavní město: Perth
Úřední řeč: angličtina, původní obyvatelstvo používá domorodé jazyky
Náboženství: většina obyvatel ZA jsou křesťané (63.3%) z toho je katolického vyznání (24.7%) a anglikánského (22.6%) (údaj z r.2001)
Měna: australský dolar (AUD) = 100 centů, 1 AUD = 15.65 Kč (8.1.2008)
Časový posun: oproti ČR je v ZA +8 hodin v době zimního času a +6 hodin v době letního času. Zajímavé je, že čas se v tomto státě neměnil až do roku 2006. Obyvatelé ZA nyní procházejí tříletým obdobím, během kterého se praktikuje změna na letní čas. V referendu v roce 2009 se pak mohou rozhodnout, zda se v budoucnu v jejich zemi bude, či nebude měnit čas.
Elektřina: 220-240 V, je nutné mít trojkolíkový adaptér
Mobilní síť: bez problémů funguje ve městech a okolí, odlehlé oblasti jsou bez pokrytí
Telefonní předvolba: je pro ZA +618
Symboly země: Národními symboly země jsou černá labuť jako pták, numbat (neplést si s wombatem) jako savec a Klokaní tlapka (Kangaroo Paw) jako rostlina.
—>  FOTOGALERIE
—>  DENÍK Z CESTYZastupitelské úřady

Honorární konzulát ČR v Austrálii
Consulate of the Czech Republic
27 Virgilia Street, Duncraig, Perth
WA 6023
tel: 0061/8/92467102
fax: 0061/8/92467016
e-mail: Perth@honorary.mzv.cz
Odkazy Západní Austrálie

www.australia.com
www.about-australia.com
www.westernaustralia.com
www.naturebase.net
www.tourism.wa.gov.au
www.visitwa.com.au
www.west-oz.com
www.wa.gov.auZápadní Austrálie, informace

Vízum | Očkování | Jak jet | Kdy jet | Klima | Bezpečnost a zdraví | Doprava | Fauna a flóra | Ubytování | JídloPokud na internetu trochu zapátráte po cestopisech z Austrálie, v drtivé většině narazíte na zápisky a informace z cest po východním pobřeží nebo z klasických okruhů zahrnujících vnitrozemí. O západní polovině Austrálie je k přečtení poskrovnu, jako by stála stran zájmu cestovatelů navštěvujících východ, jimž už pak, vzhledem k obrovské rozloze Austrálie, nezbyde čas na objevování krás západu. Přitom Západní Austrálie nabízí řadu těch nejkrásnějších přírodních scenérií, jaké tento kontinent může nabídnout, od nekonečných pouští, skalních roklí, buše až po kilometry prázdných pláží i korálových útesů. Řídká osídlenost navíc propůjčuje tomuto koutu světa punc dokonalé divočiny.


Největší ze všech států Australského svazu zaujímá přibližně třetinu celého kontinentu. Je to tak obrovské území, že kdyby bylo samostatným státem, patřila by mu devátá příčka na světě. Na ploše o rozloze kontinentální Evropy přitom žije pouze kolem 2 milionů obyvatel, z toho 1.5 milionu v hlavním městě Perthu. Pro srovnání, naše republika by se sem vměstnala asi 32x, ale počtem obyvatel tento stát na západě Austrálie 5x převyšuje.
Nekonečným kobercům barevných květin, jimiž je západ australského kontinentu pověstný, vděčí tento svazový stát za svou přezdívku Wildflower state (stát divokých květin). To je ale jen zlomek toho, co si pro vás příroda tohoto koutu světa přichystala. Nachází se zde totiž přes 70 národních parků a průvodce LP dokonce řadí národní parky Západní Austrálie k vůbec nepůsobivějším z celého kontinentu.
Geograficky lze celý stát rozdělit do několika regionů. Přes 50 % veškerého území ZA zaujímá vyprahlé vnitrozemí tvořené převážně pouštěmi, tzv. Golden Outback. Jihozápadní kout země vyplňuje Australia's Southwest, zelený kraj plný vinic a obřích blahovičníků. Díky hlavnímu městu pochopitelně nejhustěji osídleným regionem je Perth a jeho okolí, od kterého se severně podél pobřeží Indického oceánu táhne pás Coral coast. Pravou australskou divočinu okusíte na vlastní kůži na severozápadě kontinentu v Australia's northwest, který reprezentují kraje Gascoyne, Pilbara a Kimberley.


Před cestou

Vízum : Dnešní moderní doba umožňuje získat australské vízum elektronickou cestou na této stránce s dobou pobytu do 3 měsíců. Rozhodnutí o udělení víza přijde na váš email až překvapivě rychle (v našem případě ještě týž den) a tento způsob získání víz je bezplatný.

Očkování : Není vyžadováno, ledaže přijíždíte z oblasti s výskytem žluté zimnice nebo jste takovou zem během uplynulých 6 dnů navštívili. Je doporučeno mít běžná očkování. V ZA se vyskytují onemocnění přenášená infikovanými komáry, mezi které patří především horečka Dengue a horečka Ross River. Proti komárům se lze bránit repelenty a vhodným oblečením. Malárie se v ZA nevyskytuje.

Jak jet : Letenku do Perthu si můžete koupit hned u několika leteckých společností létajících z Evropy. My jsme letenky na říjen začali hledat koncem srpna a nejlevnější let, co jsme našli, byl cca za 1000 EUR, záleží samozřejmě i na sezóně. Nakonec jsme vybrali cenově nižší střed u Emirates, let Mnichov-Dubai trvá kolem 6 hodin a z Dubaje do Perthu se letí cca 10 hodin a celá trasa navíc leží téměř v jedné přímce, takže jsme ušetřili nějakou tu hodinu strávenou v letadle, než kdybychom letěli přes jihovýchodní Asii.
Pokud tedy plánujete cestu do Perthu, probrouzdejte pár stránek leteckých společností nebo letových vyhledávačů. Zde je výběr aerolinek, které letají z některého z hlavních evropských letišť do Perthu: Qantas (Qantas je národní letecký dopravce Austrálie a jedna z nejbezpečnějších leteckých společností na světě), Cathay Pacific přes Hong Kong, Malaysia Airlines přes Kuala Lumpur, Singapore Airlines přes Singapur, Thai Airways přes Bangkok. Podívejte se třeba i na stránky Lufthansy, která sem létá v rámci Star alliance v kooperaci se Singapore Airlines a Thai airways. To znamená, že poletíte za jednu cenu letenky např. z Frankfurtu do Singapuru s Lufthansou, ze Singapuru do Perthu se Singapore Airlines a nazpět s Thai Airways z Perthu do Bangkoku a Lufthansou z Bangoku do Frankfurtu. Podobná spolupráce funguje třeba i mezi KLM a Malaysia Airlines nebo British Airways a Qantasem.


Kdy jet

Tak jako před jakoukoliv jinou cestou si stojí před odletem ověřit, zda se v zemi nekoná nějaká větší kulturní či sportovní akce (o Vánocích nebo Velikonocích nemluvě), které mohou zkomplikovat třeba hledání ubytování. Kalendář akcí najdete na oficiálních stránkách země v sekci "Events". O počasí vhodném k návštěvě a cestování po Západní Austrálii se dočtete v následujícím oddíle.


Klima

Západní Austrálie je tak rozlehlá oblast s takovou diverzitou podnebí, že se sem můžete vypravit v kteroukoliv roční dobu. Zatímco v severních částech státu panují v letních měsících (listopad-únor) nesnesitelná vedra a cyklony a bouře přináší pravidelné závlahy, v okolí Perthu a na jihozápadě je slunečno s minimem srážek. Chladnější sezóna v severních částech země (květen-září) je charakterizována příjemnou denní teplotou kolem 26°C a malým množstvím srážek. V jižních oblastech je naopak v těchto zimních měsících chladněji a více prší. Na středozápadě a v centrálních oblastech ZA je teplo a sucho většinou celý rok.
Stránky o počasí v ZA najdete zde.


Bezpečnost a zdraví

Austrálie patří k zemím s vysokou životní úrovní obyvatel a platí za bezpečnou zem, ve které by se vám, při dodržování základních bezpečnostních pravidel, nemělo nic zlého přihodit.
Protože tu žije spousta velice nebezpečných zvířat, je potřeba vzít na vědomí i tento rizikový faktor a případně se této havěti vyhnout.
Na jedovaté hady nemusíte narazit pouze v odlehlých liduprázdných krajích, ale třeba i v Perthu. Ve skutečnosti se ale hadi více bojí vás a pokud můžou, radši utečou do bezpečí. Kromě hadů tu žijí jedovatí pavouci, k nejznámějším patří Redback spider (podle červené skvrny na zádech).
V řekách a jezírcích tropického severu žijí sladkovodní krokodýli (freshies), v slaných vodách pak mořští krokodýli (salties). Vyplatí se respektovat výstražné tabule nebo případné koupání konzultovat s lidmi znalými situace.
V pobřežních vodách tropů můžete celoročně narazit na jedovaté medúzy (box jelly fish), obzvláště pak od listopadu do dubna a obzvláště po dešti. Na jejich přítomnost většinou opět upozorňují výstražné tabule a u pláží jsou pro případ nouze umisťovány láhve s octem.
S dalších mořských tvorů je třeba vědět o žralocích, ropušnicích apod. Tento výčet nebezpečných tvorů vás určitě nemá od návštěvy ZA odradit, pouze upozornit na výskyt těchto zvířat. Pravděpodobnost, že byste se tu stali obětí uštknutí, kousnutí nebo žahnutí je velice malá.
V některých pobřežních oblastech se vyskytují silné mořské proudy.
Na lehkou váhu by se neměla brát ani síla australského slunce.


Doprava

Autem :
Půjčení auta se zprvu zdálo být jednoduchou záležitostí. Na internetu najdete spoustu autopůjčoven působících na mezinárodním i vnitrostátním letišti v Perthu, v jeho centru i v ostatních turistických oblastech. Při výběru půjčovny a auta je ovšem velmi důležité pozorně si pročíst všechny podmínky dané půjčovny. V některých případech půjčují auta s omezeným limitem najetých kilometrů, přičemž za každý další ujetý kilometr se platí stanovený tarif. Jinde zase platil zákaz jízdy autem více na sever než leží město Carnarvon, nebo se vůbec nesmělo vjet autem do terénu na nezpevněné silnice. Mezinárodní řidičák je prý potřeba vlastnit, ale po nás ho nikdo nechtěl.
Každopádně bych doporučil pronajmout si auto s pohonem 4x4, pomocí něhož se dostanete i do obtížně přístupných (a přitom nádherných) koutů australského západu, které by vám jinak zůstaly utajeny. A takových míst, kam smí jen auta s pohonem všech kol, bylo na naší cestě opravdu dost. Především na severu země se po deštích stávají nezpevněné komunikace těžko sjízdné a mít takové auto bývá přinejmenším výhodou.
V Austrálii se jezdí vlevo, všechny cesty jsou výborně značeny a vzdálenosti se udávají v kilometrech. Je třeba brát na vědomí, že vzdálenosti jsou tu enormní a obzvláště v odlehlejších oblastech může být od jedné čerpací stanice ke druhé pořádný kus cesty bez jediné možnosti tankování nebo občerstvení. V těchto krajích jsou čerpací stanice součástí tzv. Roadhousů, kde se kromě tankování můžete najíst, koupit základní cestovatelské potřeby, někde i vyspat. Doporučuje se vozit s sebou dostatek vody pro případ, že budete mít na voze poruchu a zůstanete někde trčet. Může se stát, že místa, kterými jste před chvílí bez problémů projeli, se po vydatných deštích změní v neprůjezdná jezera (třeba na Gibb River Road v Kimberley), nebo některé úseky správa silnic úplně uzavře. O aktuálním stavu silnic v celé ZA se můžete informovat na adrese www.mainroads.wa.gov.au, nebo www.exploroz.com. O riziku střetu s divokými zvířaty a Road trainech (které mohou mít na délku přes 50 m a déle se předjíždí) jsem se zmínil v deníku.
Plánujete-li v Austrálii delší pobyt, je výhodnější si nějaké starší auto koupit.

Letadlem :
Vzhledem k obrovské rozloze ZA stojí za úvahu využít k cestování po státě letecké dopravy, obzvláště pokud máte méně času. ZA je propojena sítí regionálních letišť mezi nimiž funguje pravidelné letecké spojení. I my jsme původně plánovali, že autem dojedeme co nejdál na sever a do Perthu se vrátíme letadlem, ale celý plán padl na neskutečně drahém poplatku za vrácení auta na jiném místě (relocation). Některé společnosti poskytující spojení v ZA:


www.qantas.com.au    spojuje Perth a několik dalších měst ZA
www.virginblue.com.au    spojuje mmj. Perth a Broome
www.skywest.com.au    spojuje Perth a několik dalších měst ZA
www.nationaljet.com.au    létají z Perthu na Kokosové a Vánoční ostrovy
www.ozjet.com.au    spojuje Perth a Derby
www.skippers.com.au    spojuje Perth a městečka Laverton, Leinster, Leonora, Meekatharra, Mount Magnet a Wiluna


Autobusem nebo vlakem :

O případném cestování autobusem se lze informovat na adrese www.greyhound.com.au. Společnost nabízí i zvýhodněné "passy". Autobusové i vlakové spojení po ZA operuje Transwa.
A jen pro zajímavost, z Perthu se dostanete vlakem Indian Pacific až do Sydney. Cesta trvá 3 noci a vlak urazí 4352 km.

Cestovat po zemi můžete i prostřednictvím agentur nebo tour operátorů.


Fauna a flóra

Zvířata a rostliny Západní Austrálie (a samozřejmě celé Austrálie jako kontinentu) jsou dalším z faktorů, díky nimž je tato země tak výjimečná. Ať už na ně narazíte na zemi, ve vodě nebo ve vzduchu, setkání s nimi vždy patří k nezapomenutelným zážitkům.
V Austrálii žije přes 170 druhů hadů (suchozemských i mořských) a z jedenácti nejjedovatějších hadů zde žije 7 druhů. V ZA se můžete setkat třeba s Pakobrou australskou (King Brown snake), Pakobrou páskovanou (Tiger snake), Taipanem (Taipan), Smrtonošem (Death Adder) nebo mořským Vodnářem (Sea snake). Z dalších plazů lze jmenovat nespočet ještěrek, varanů (goanna), žijí zde agamy, scinkové a na severu země také krokodýli. Z ptáků musím jmenovat několik druhů papoušků, Kookaburry, v buši natrefíte na ptáka emu. Mezi nejtypičtější představitele australských savců patří klokani, k dalším zástupcům se řadí numbati, ohrožení bandikuti, velbloudi a spousta dalších.
Samostatnou kapitolu pak tvoří mořští živočichové. Při pobřeží lze pozorovat velryby (v okolí Perthu od září do října), u Ningaloo reefu zase žraloky obrovské (od března do června). V Monkey Mia zase můžete nakrmit delfíny.


Tisíce pestrobarevných květin skýtají úchvatný pohled hlavně od července do září na severozápadě země a od září do listopadu na jihozápadě. Milovníci divokých květin se dozví více na stránce www.wildflowerswa.com. Na mnoha místech ZA se konají festivaly divokých květin. K dalším specifickým rostlinným druhům ZA patří blahovičníky karri na jihozápadě a baobaby na severu země.


Ubytování

K dispozici je široká nabídka ubytovacích zařízení, od luxusních hotelů po kempy. Cena je závislá na ročním období a atraktivitě lokality, ve které se chcete ubytovat, ceny mohou být vyšší během školních prázdnin a svátků. My jsme povětšinou bydleli v apartmánech s vlastním stravováním nebo v pokoji pro tři osoby a ceny se pohybovali více méně mezi 120 až 150 AUD za noc pro všechny tři. Dále uvádím některé stránky, kde je možno vyhledat střechu nad hlavou:


www.wotif.com.au
www.dawsons.com.au
www.ozstayz.com.au
www.totaltravel.com.au
www.holiday-wa.net
www.discoverwest.com.au
www.tacawa.com.au
www.ozbedandbreakfast.com
www.hostelaustralia.com
www.camping.com.au
www.caravancampingnetwork.com.au
www.yha.com.auJídlo

Australská kuchyně je tak rozmanitá, jak rozmanitá a multikulturní je australská společnost. Každá kultura si s sebou samozřejmě přivezla i své kulinářské tradice, takže tu narazíte na restaurace čínské, indické, italské, řecké atd.
Kromě obvyklých druhů pokrmů tu můžete ochutnat i maso z pro nás exotických druhů zvířat, jako krokodýlů nebo klokanů (klokana jsme jedli v Severním Teritoriu, v Západní Austrálii je v restauracích jejich maso zakázáno servírovat).
Díky snadnému přístupu k moři jsou všude k mání pokrmy z ryb a darů moře a Seafood basket nebo Seafood platter je k dostání snad všude, stejně jako tradiční Fish'n'Chips (ryba smažená v těstíčku s hranolky), kterou koupíte v každém občerstvení a restauraci a která patří k nejlevnějším jídlům (4 AUD v Geraldtonu).
Barbecue je velice populární a patří neodmyslitelně k životnímu stylu Australanů.
Australská hitovka se jmenuje Vegemite, koncentrovaný extrakt z kvasnic v podobě jakési pomazánky, pro nás naprosto odporné chuti a barvy, kterou jsou místní přímo posedlí a mažou si ji třeba na chleba. Oficiální stránky tohoto výrobku jsou zde.
Australané obsazují první příčky na světě ve spotřebě piva. Vyrábí se tu několik značek, mezi nejznámější patří Foster's. V Západní Austrálii se vyrábí pivo značky Swan a Emu.
V okolí Perthu a Margaret River se daří viné révě a region patří mezi významné producenty vín.
O limitovaném prodeji alkoholu je pojednáno v deníku. Specialitou jsou některé restaurace, kde alkohol sice neprodávají, ale můžete si sem přinést vlastní zásoby. Takové restaurace jsou zvenku označeny nápisem BYO (z angl. Bring Your Own).
O cenách potravin v supermarketech jsme něco psal v deníku, ceny jídel se v restauracích střední kategorie pohybují cca od 16-30 AUD, záleží pochopitelně co a v jaké lokalitě jíte. Fastfoodové stravování vyjde ještě levněji.Přečtěte si také DENÍK Z CESTY