...personal travel web

Brisbane a okolí
Sunshine Coast
Fraser Island
Fraser Coast
Capricorn Coast
Cape Hillsborough
Whitsundays
Townsville
Magnetic Island
Z Townsville do Innisfailu
Atherton Tableland
Cairns a okolí
Port Douglas a NP Daintree
Great Barrier Reef

Whitsundays

www.tourismwhitsundays.com.au
www.welcometothewhitsundays.com.au
www.whitsunday.com
Den 12 - 27.4. - Airlie Beach -

Tak jsme úspěšně dorazili do Airlie Beach, hlavního turistického centra souostroví Whitsundays, vzdáleného od Brisbane 1085 km. Městu vládnou ve všech směrech turisté. Hlavní ulice, protínající centrum Airlie Beach, je přeplněna restauracemi, nákupními centry, obchůdky se suvenýry a cestovními agenturami, nabízejícími nekonečnou nabídku ubytování a výletů po ostrovech.


Souostroví Whitsundays tvoří 74 různě velkých ostrovů, pouze některé z nich jsou obydlené. Je to jedno z nejoblíbenějších turistických míst celé Austrálie. Ideální podmínky pro plachtění, šnorchlování kolem ostrovů i na vnějších "reefech" Velkého bariérového útesu, koupání na těch nejhezčích plážích i toulání se divokou přírodou ostrovů, sem každoročně vábí statisíce turistů.


Airlie Beach lagoon
Laguna v Airlie Beach

Možností, kde složit hlavu, je v různých cenových relacích dost. Buď je možné zůstat tady v Airlie Beach, kde je dostatek levného ubytování a na výlety jezdit odtud nebo z nedalekého Shute Harbour. Další alternativou je bydlet na některém z ostrovů skupiny Whitsundays. Na výběr je bydlení od kempů po luxusní resorty s luxusně přemrštěnou cenou. Resorty s ubytováním za různou cenu najdete na ostrovech Hayman, Hook, Long, South Molle, Daydream, Lindeman a Hamilton. Některé z nich můžete navštívit i v rámci jednodenních výletů z pevniny. Na některých ostrovech jsou i kempy, potřebné vybavení se dá půjčit v Airlie Beach. Dokonce se dá naplánovat několikadenní cesta po kempech různých ostrovů (Hook, Whitsunday, South Molle, Denman, Planton a Henning), kam vás doveze a zase vyzvedne loď schopná přistát přímo na pláži. Více o kempování po ostrovech na stránce www.whitsundaycamping.com.au. Připomínám, že je třeba mít povolení správy národních parků ke kempování.


V Arlie Beach jsme si dali oběd a koupili výlet na zítřek, zahrnující plavbu na Whitehaven Beach spojenou se šnorchlováním v zálivu jednoho z ostrovů. Teď se ale jdeme vykoupat do městské laguny se slanou vodou.


Den 13 - 28.4. - Whitehaven beach -

Ráno jsem se rozhodl trochu obdarovat faunu potulující se kolem naší chatky. Kukuřice, původně určená ke grilování, se stala předmětem nemilosrdné řeže mezi několika tabony lesními. Když už jich z lesa vyleze dobrý tucet a začnou i skákat po střechách okolních obydlí, radši celou akci utnu, než mi někdo přijde vynadat.


Pak už nás vyzvedává mikrobus a spolu s ještě jednou rodinou jedeme do Abell Point Mariny, odkud vyplouvají výletní lodě po Whitsundays. Ve všeobecně známém australském pohodovém duchu nás vítá přátelský personál, zatímco se sem postupně sjíždějí ostatní účastníci plavby, pocházející ze všech možných koutů světa. Trochu netakticky jsme zaujali místa na zádi rychločlunu Big Fury, jehož provozovatelé slibují jízdu po ostrovech za třetinu času oproti ostatním lodím, brázdících vody kolem Whitsundays. Jen co jsme se vymotali z přístavního prostoru, předvedl kapitán názornou ukázku toho, co dokážou čtyry nadupané motory na zádi žlutého plavidla. Dětem ztvrdnul doposud rozzářený úsměv na rtech, já si začínám otírat sluneční brýle pokryté kapkami mořské vody a všichni, co sedíme vzadu, se snažíme zabalit se do něčeho, co je schopné alespoň částečně ochránit před přívaly vody. Ovšem neúspěšně. Nechci kazit rozjetou náladu, a tak se zvednutým palcem a vzezřením vodníka Česílka, signalizuju posádce, jako že je všechno OK.


Tak záhy míjíme Daydream Island i další ostrovy a ostrůvky, až se octneme na místě, kde se bude šnorchlovat (kde přesně, bohužel nevím). Na palubě fasujeme protimedúzí slušivé oblečky z lycry, sice za sedm doláčů za kus, ale pořád lepší než chapadlem přes záda. Přesto se někteří jedinci vrhají do vody jen v plavkách, tak nevím, jestli spoléhají na konec sezóny, nebo na to jednoduše kašlou. Veškerou potřebnou výbavu pro šnorchlování vám tu půjčí, pro nejmenší děti mají něco jako malé surfové prkno s průzorem pod vodu. Celkově mě tu ale šnorchlování moc nenadchlo. Voda tu zrovna není tak průzračná, takže je vidět celkem prd. O vzrušení se postarala akorát jedna korpulentní dáma, na kterou bylo asi těžké sehnat ochranný oblek, takže si z vody odnesla šlic na ramenou. Asi šlo o nějakého méně agresivního jedince, já konkrétně jsem na ní nezpozoroval nic, co by připomínalo kontakt s medúzou. Přesto jí na záda posádka preventivně vychrstla láhev s octem.


Whitehaven Beach
Whitehaven Beach

Postupně se dostáváme k Hill Inlet při severním okraji věhlasné Whitehaven Beach, jednomu z nejkrásnějších míst celého souostroví, známého snad ze všech informačních letáků Whitsundays. Je to přesně ta zátoka, kde se voda mísí s bílým pískem a spolu vytvářejí úchvatnou mozaiku barev a křivek. Jenže takhle z lodi si to nevychutnáte. Veškerá ta nádhera se vám slije v jednu plastickou placku. Chtělo by to absolvovat výšlap na nedaleký Tongue Point (pokud možno během odlivu), nebo si zaplatit vyhlídkový let hydroplánem či helikoptérou. A propos, když už jsme se dostali do vzduchu, jiný symbol Whitsundays a dost možná celé Velké korálové bariéry, nádherný útes ve tvaru srdce, Heart Reef, je součástí Hardy Reefu, který leží na volném moři pár mil odtud a je oblíbeným cílem vzdušných výletů.


Whitehaven Beach
Slavná pláž podruhé

Konečně kotvíme na Whitehaven Beach, sedm kilometrů dlouhé pláži z bělounkého křemičitého písku, považované za jednu z nejhezčích na Zemi. Krásná je, o tom žádná. Jestli je nejhezčí na světě bych si netroufal vést spor. Většina lodí přistává právě tady, na jižním konci pláže, ale ta je dost dlouhá na to, aby si zde každý našel volný kousek sám pro sebe. A co teprve vyhnout se organizovaným skupinám výletníků, kteří se tu vyvalí kolem poledne a zůstat tu kempovat přes noc. To by byla paráda a nic nesplnitelného, kemp tu je. Vůně chystaného obědového menu přilákala z lesa několik pořádně velkých varanů (monitor lizards), kteří se nebojácně vrhli mezi turisty stojícími frontu na gáblík. Prý ale takhle nejsou nebezpeční, respekt ovšem budí.


Whitsunday Island, na kterém se právě nacházíme, je největším z ostrovů Whitsundays. Nejvyšším bodem ostrova je Whitsunday Peak s výškou 438 m, na který vede jeden z mnoha trailů, které se po ostrově dají podniknout. Já podnikám jen malou procházku do lesnatého vnitrozemí, kde se dají potkat další varani, zakončenou pěkným výhledem na pobřeží a vedlejší Haslewood Island.


<-- ZPĚT|DÁLE -->