...personal travel web

Brisbane a okolí
Sunshine Coast
Fraser Island
Fraser Coast
Capricorn Coast
Cape Hillsborough
Whitsundays
Townsville
Magnetic Island
Z Townsville do Innisfailu
Atherton Tableland
Cairns a okolí
Port Douglas a NP Daintree
Great Barrier Reef

Z Townsville do Innisfailu

www.innisfail.oz-e.com.au
www.innisfailtourism.com.au
www.innisfailtourism.com.au
www.cassowarycoast.qld.gov.au
www.cassowarycoast.com.au
Den 16 - 1.5. - Království cukru a kasuárů -

Hlavní silnici Bruce Hwy lemují nekonečně se táhnoucí lány cukrové třtiny. Vlastně už začaly někde u Bundabergu a monotónní zelená záplava pokračuje bez přestávky stovky dalších a dalších kilometrů. Není divu, že je Austrálie jedním z největších světových vývozců surového cukru.


V Inghamu tankujeme benzín. Postupně, jak se vzdalujeme stále víc od Brisbane na sever, nenápadně roste i cena benzínu. Sice o setinky dolaru, ale všimnete si toho. Pořád je ale levnější než u nás, 1,57 AUD za litr. Poprvé taky zkoušíme místní banánové samoobslužné stánky, nabízející produkty zdejších plantáží. Vyberete si žluťoučké ovoce, sami si ho zvážíte (tady je kilo za 1,50 AUD) a patřičný obnos vhodíte do připravené kasičky. Systém jednoduchý, leč v některých zemích bohužel nepraktikovatelný.


Wallaman Falls
Wallaman Falls

Z Inghamu odbočujeme z pobřeží směrem do vnitrozemí. Cílem naší zajížďky je vodopád Wallaman, nejvyšší volně padající vodopád Austrálie. Wallaman Falls je součástí národního parku Girringun a dostanete se k němu po padesáti kilometrech jízdy z Inghamu. Část cesty vede sice po nezpevněném povrchu, ale bez problémů jí zvládnou i běžná auta. Dostáváme se tak do země kasuárů, velkých nelétavých a hlavně ohrožených ptáků, jejichž domovem jsou tropické lesy severního Queenslandu a Papuy Nové Guineje.


Konečně jsme stanuli na prahu rokle s vyhlídkou na vodního giganta. Pohled na obrovskou nepřerušenou masu vody padající z výšky 268 m je neskutečný. Na dno rokle s tůní a říčkou se dá sejít po pralesní cestě (výstup zpátky pěkně prověří vaší kondičku) a to bychom nesměli být v Austrálii, aby i tady něco nesmrdělo jedem. Kromě hadů a pavouků, se kterými se tak nějak podvědomě počítá, se tu v záplavě ostatních rostlin a stromů vyskytuje jedinec s velkými srdčitými listy a přichystanou porcí neurotoxinů. "Stinging tree" je porostlý žahavými chloupky, které při doteku zůstávají v kůži a způsobují silnou bolest. Symptomy prý mohou přetrvat i několik měsíců.


Take care

Kolem Inghamu je toho zase tak na další týden. Třeba ostrov Hinchinbrook s vyhlášeným Thorsborne trailem, 32 kilometrovým trekem divokou přírodou. My ale musíme jet dál na sever. Dneska přespíme v Mission Beach, dalším místě proslulým zvýšeným výskytem kasuárů.


Cestou ale ještě míjíme malinké městečko Tully, ve kterém postavili 7,9 m vysoký model holínky, to aby každý návštěvník věděl, že právě zavítal do nejdeštivějšího města v Austrálii. O tento titul se teda Tully trošku rve s Babindou, jiným městečkem ležícím asi 60 km severně odtud. Ať už je vítězem Tully nebo Babinda, faktem je, že v tomhle regionu spadne každoročně přes 4000 mm srážek a o pořádný chcavec tu zřejmě není nouze, obzvláště během letních měsíců od ledna do dubna. V té době tu plyne spousta dnů a týdnů bez jediného slunečného dne a aby nebyla nuda, občas se přídá i nějaký ten cyklónek. Zmiňovaný gumák v Tully připomíná rok 1950, ve kterém napršelo rekordních 7900 mm vody, což představuje 7900 litrů spadlých na m2. Uvnitř gumáku je muzeum s historickými fotografiemi města během povodní, na vrcholu vyhlídka na město. Každoročně se v Tully pořádají různé akce a vůbec se tu s tím deštěm celkem vyblbnou.


Pozor kasuáři
Řidiči, pozor na kasuáry!

K večeru přijíždíme do Mission Beach, městečka s uvolněnou atmosférou, kde dávají kasuáři dobrou noc. Právě tady se skýtá jedna z největších příležitostí je vidět ve volné přírodě. Odhaduje se, že jich v Austrálii zbývá jen něco kolem 2000 kusů. Jejich přirozeným domovem jsou tropické lesy, kterých ovšem rychle ubývá, čímž se kasuárům zúžuje prostor, kde se mohou ukrýt a získávat potravu. Kromě toho jich hodně skončí pod koly aut, nebo se stane obětí predátorů, takže je dnes kasuáří populace značně ohrožena. Jinak se tihle bizarní ptáci živí ovocem a bobulemi až 230 druhů stromů, mimo jiné tak pomáhají rozmnožování rostlinných druhů, jejichž plody jsou tak velké, že je žádné jiné zvíře nespolkne. Dospělý kasuár měří až 1,80 m a dokáže být nebezpečný, obzvláště když brání sebe nebo svá mláďata. Na silných nohou má prsty s dost ostrými drápy, takže kopanec od něj může být smrtelně nebezpečný i pro člověka.


Mission Beach
Svítání na Mission Beach

Kolem silnice jsou mraky značek varujících před střetem s kasuáry. Jen v oblasti Mission Beach zahynulo mezi roky 1986 a 1998 po srážce s autem 57 kasuárů, což vychází skoro na pět kousků za rok. S očima na stopkách se autem doslova plížíme po příjezdové cestě, ale nikde nic. Říká se, že nejlepší šance spatřit kasuáry je brzy ráno, ale také se říká, že jestli se vám podaří některého zpozorovat, můžete sami sebe považovat za velkého šťastlivce, protože to je dnes už raritou. Ubytko máme v nádherném Eco resortu obklopeném tropickou vegetací a pláží pár metrů od bungalovů.


Brzy ráno jdu fotit pláž v Mission Beach, vyhlášenou magickými východy slunce. Postupně tak cvakám fotky pobřeží i nedalekého ostrova Dunk Island, kam jezdí z Mission Beach výletní lodě.


Dunk Island
Pohled na Dunk Island, Mission Beach

Stále mě ale živí myšlenka, že bych přeci jen mohl někde narazit na nějakého kasuára, takže po snídani sedám do auta a vyrážím na průzkumný výlet po okolí. Hned za první zatáčkou za Clump Pointem se ke mně štěstí obrací čelem. Pár set metrů přede mnou podezřele zastavilo auto přímo na silnici, což vzbuzuje naději na foto úlovek ze všech nejcennější. A opravdu, podél krajnice pochoduje pták s charakteristickou modrou hlavou, červeným lalokem a tvrdou přilbou. V těchto případech se nemá vylézat z auta, kasuár je od přírody plachý a stejně většinou hned uteče, tak se mi podařilo pořídit pár rychlých (a bohužel ne zrovna povedených) snímků, než opeřenec zmizel v bezpečí hustého porostu. Ale zaplať pánbůh za to. Pokračuju dál v cestě podél pobřeží. Příroda je tu nádherná, deštný prales kolem Bicton Hill sestupuje až k plážím, ale na žádné další zvíře už nenarazím.


Při odjezdu z Mission Beach podnikáme ještě malou okružní túru pralesem, Lacey Creek Walk, křižující kasuáří lesní stezky a místa, kam se chodí nažrat. Ale na kasuáry je už asi příliš pozdě, navíc se naše skupina lesem nepohybuje zrovna neslyšně, tak nejspíš uvidíte jen vodní želvy v Lacey Creeku.

<-- ZPĚT|DÁLE -->